poniedziałek, 10 października 2011

Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna (zwana inaczej kinetozą) to schorzenie wynikające ze sprzecznych sygnałów napływających do naszego mózgu w trakcie podróży. Podczas jazdy wzrok odbiera zmieniające się otoczenie, co mózg interpretuje jako ruch, jednak błędnik, będący narządem równowagi, nie odnotowuje zmian położenia ciała. Efektem tego stanu są mdłości, wymioty, utrata apetytu i ogólne znużenie. W dalszym ciągu, mimo zaawansowanych i licznych badań nie udało się ustalić dlaczego jednych dotyka, a innych nie.

Kogo dotyka choroba lokomocyjna?

Najbardziej narażone na chorobę lokomocyjną są dzieci, a w szczególności dziewczynki. W większości przypadków kinetoza ustępuje podczas okresu dojrzewania, jednak niektórzy zmagają się z nią całe życie. Często choroba lokomocyjna występuje dziedzicznie, jeżeli więc rodzicom podróżuje się z trudnością, to u dziecka również mogą występować podobne dolegliwości.

Gdy więc wybierasz się z maluchem w pierwszą podróż, zadbaj o dodatkowe ubranko na zmianę, butelkę wody oraz nawilżane i suche chusteczki. Jeśli zauważysz, że dziecko nie czuje się dobrze, zmniejsz prędkość i wybierz mniej wyboistą drogę z jak najmniejszą ilością zakrętów. Płynna jazda niweluje ryzyko sensacji żołądkowych. Oczywiście najlepiej jest przed wybraniem się w drogę zażyć (lub podać) odpowiednie leki, takie jak Aviomarin, Lokomotiv czy Cocculine.

Leki, homeopatia i metody zapobiegania

Warto stosować także środki zapobiegawcze, by zminimalizować skutki choroby lokomocyjnej. Z pomocą nam mogą posłużyć zarówno leki, homeopatia, jak i metody łagodzące efekt kinetozy. Popijana po łyku woda działa zbawiennie na żołądek. Niektórzy odczuwają mniejsze nasilenie skutków choroby lokomocyjnej dzięki przegryzkom (jednak nie powinny to być słodkie rzeczy).

Istnieje grupa produktów, które mogą znosić mdłości, należą do nich: banany, jabłka i winogrona. Jeżeli choroba dotyczy małego dziecka, to należy od czasu do czasu zmieniać jego położenie (czasem wystarczy umieścić siedzisko wyżej). Warto także zadbać o odpowiednią wentylację i temperaturę w samochodzie, która nie powinna być za wysoka.

Jeżeli czeka was podróż statkiem, unikaj siadania przy rufie i na dziobie, a w samolocie wybieraj miejsca na wysokości skrzydeł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz